Az Görme Tedavisi

Az görme tedavisi ile az gören bireylerin yaşadığı sorunlar en aza indirilerek, bu kişilerin normal bir birey gibi günlük aktivitelerini yerine getirebilmesi hedeflenmektedir. Bu doğrultuda hastaların az gören muayenesi yardımıyla bağımsız bireyler kadar özgür olmaları ve topluma kazandırılmaları sağlanabilir.

Kişilerin görmelerinde bir azalma, değişim veya farklılık meydana geldiğinde acil olarak bir az görme uzmanı başka bir ifade olarak az görme doktoru ile mutlaka iletişime geçmeleri gerekmektedir. Bir göz doktoruna düzenli olarak tıbbi göz muayenesi için gitmek, göz hastalıklarının erken teşhis edilmesinde kritik öneme sahiptir. Hastalıkların erken teşhisi, her hastalığın tedavisinde olduğu gibi az görme tedavisi sürecinde de problemin çözümüne katkı sağlayacaktır.

Az Görme Tedavi Süreci

Az görmenin teşhis edilmesi ve az görme tedavisinin etkili olabilmesi için tam ve donanımlı bir az gören muayenesi sürecinden geçilmesi gerekmektedir. Bu süreçte az görme problemi yaşayan hastalara sorular sorularak alınan cevaplar yardımıyla teşhis süreci yapılandırılmaktadır. Karşılaşılan görme problemleri ile ilgili sorular yardımıyla kişinin hikayesi dinlenir. Bireylerin bu süreçte görmelerini kontrol etmek amacıyla çeşitli testler uygulanmaktadır. Bu süreçte az görme uzmanı farklı teknolojik cihazlar, ışıklar kullanarak tedavi sürecini etkin bir şekilde yürütmektedir. Bu sayede kişinin görme keskinliği ya da ne kadar iyi gördüğü test edilmektedir. Yapılan testler sonucuna göre bireye en uygun tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Örneğin bu tedavide teleskopik gözlükler kullanılmaktadır. Özellikle teleskopik gözlük konusunda az gören hastalara şekil olarak büyük, kaba ve çirkin bir görünüm sağlayan gözlükler yerine mini teleskopik gözlükler önerilmektedir. Böylece az görme hastaları kendilerini daha rahat hissetmektedirler. Az görme rehabilitasyonu ile hastalar normal bireyler kadar kendilerini özgür hissedebilmeli ve hastalara sunulan mini teleskopik gözlükler şekil olarak normal gözlük boyutlarında olmalıdır.

Az Görme Tedavi Sürecinin Değerlendirmesi

Kişiler az görme probleminin tamamen tedavi olmasını ve bu problemin tamamıyla ortadan kaldırılmasını temenni etmektedirler. Fakat görme gücünüzde bir düşüş varsa, bu durumun tamamen ortadan kalktığı, görme gücünüzü size geri verecek bir tedavi yöntemi yoktur. Bunun yerine günlük işlerinizi daha kolay yapabilmenizi sağlamak, yaşam kalitenizi korumanıza yardımcı olacak bir vizyona sahip olmanız amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda az görme tedavisi süreci geç kalmadan başlatılmalıdır.