Az Görenler İçin Cihazlar

Az Görme Cihazları ve Önemi

Az görenler için üretilmiş az görme cihazları, az görme hastalarının daha iyi görmesine yardım ederek onların normal bir birey gibi özgür yaşam sürebilmelerini sağlamaktadır. Mutlaka her birey daha fazla özgürlük ve daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olmak ister. Az gören bireylerde bu yüzden az görme cihazları kullanarak bu seviyeye ulaşmak ister. Kısaca az görenler için üretilmiş cihazlar az görme hastaları için bir umut ışığı ya da bir çaredir.

Sebebi ne olursa olsun az görme hepimizin başına gelebilecek bir durumdur. Az gören bireyler mutlaka bir az görme merkezi’ ne uğrayarak az gören muayenesi olmalıdırlar. Bu bireyler alanında kendini kanıtlamış bir az görme doktoru kontrolü ile az görme tedavi sürecinden geçirilmelidir. Bu süreçte az görme doktoru hastalara gerekli cihaz desteği için önemli bir karar vermektedir. Az görme hastalarının görme düzeyleri, geliştirilmiş olan az görenler için cihazlar yardımıyla daha iyi seviyelere çıkartılmaktadır.

 

Az Görenler İçin Cihazlar (Az Görenlere Yardımcı Cihazlar)

Az görenlere yardım cihazı denince bilmemiz gereken, bu cihazların görmeyi daha iyi seviyeye yükseltebilmesidir. Görme problemine çözüm olarak, görmenin normale getirilmesi için tek bir cihaz yoktur. Bu yüzden bireylerin görme problemlerinin çeşidine göre farklı amaçlar için birden fazla az görme cihazı bulunmaktadır. Az görme rehabilitasyonu ile az gören bireylerin bu cihazları deneyerek tecrübe edinmeleri ve en iyi cihaz seçimine karar vermeleri sağlanmalıdır. Optik ve optik olmayan olmak üzere iki tür az görenlere yardım cihazı bulunmaktadır.

Optik olarak üretilen az görenlere yardım cihazlarında büyütme işlevi için normal gözlük camlarından farklı yapıda lens veya lens kombinasyonları kullanılmaktadır.

Optik olarak az görenlere yardım cihazları büyütücü gözlükler, el büyüteçleri, ayaklı büyüteçler ve teleskoplar olarak sınıflandırılabilir.

Optik olmayan cihazlar daha basit mantıkla bireyin görmek istediği nesneye yaklaşması prensibine uygundur. Yaygın olarak bu araçlar, basit bir mantıkla yazıların, nesnelerin büyütülmesi tekniğine uygun olarak görmenin kolay hale getirilmesi amacıyla üretilir. Optik olmayan bu cihazlara büyük puntolu gazeteler, dergiler, büyütülmüş oyun kartları, büyütülmüş telefon tuşları, kontrastı artırılmış saatler, konuşan bilgisayarlar, yazı okuma ve gösterme tekniğine sahip makineler örnek olarak verilebilir.